نرم افزار flowable

نرم افزار Flowable یک پلتفرم مبتنی بر جاوا برای اجرای business process و case management است که در سال 2016 به صورت رسمی (با سابقه طولانی در این حوزه)، معرفی و ارائه شد. در واقع تیم اصلی Flowable همان تیم JBPM (اولین تیم مبتنی بر جاوا) و Activiti است.

تاریخچه نرم افزار flowable

بیاید برگردیم به اوایل سال 2010 زمانی که دوتا از کلیدی ترین برنامه نویس های jbpm , آقایان Tom Baeyens و Joram Barrez, شرکت RedHat را ترک کردند و به شرکت Alfresco پیوستند . تا در آنجا براساس تجربه خود با jBPM اقدام به توسعه Activiti کردند. اولین نسخه Activiti 5.0 بود، تا نشان دهد که محصول ادامه تجربه ای است که از طریق jBPM 1 به دست آورده اند.اما یادمان باشد که Activiti کلا از ابتدا نوشته شد و هیچ وجه اشتراکی با jbpm ندارد.لذا کلیه مشکلاتی که jbpm با آن دست به گریبان بود به Activiti راه نیافت.در سال 2013 اولین Fork (انشعاب) از پروژه Activiti با عنوان Camunda کار خود را آغاز کرد.

اجرای نرم افزار flowable
flowable BPMS

در اکتبر 2016، Barrez، Rademakers (نویسنده Activiti in Action[9]) و سایر برنامه نویس ها شرکت Alfresco را ترک کردند.آیا دروان طلایی Activiti با خروج تیم اصلی توسعه دهنده به پایان رسید.آیا تراژدی JBPM دوباره تکرار شد؟

اما اینبار داستان به شکل دیگه ای ادامه پیدا کرد .شرکت Alfresco با تغییر نام برند خود از activity به Alfresco Process Services در سال ۲۰۱۷ محصول جدیدی را به بازار ارايه داد.از طرف دیگر Camunda به عنوان انشعابی از activiti درحال توسعه بود .اما ماجرای دوستان یاغی دنیای bpms ها چی شد؟

تولد نرم افزار flowable

این دوستان پس از کودتا , اقدام به توسعه یک bpms جدید بر مبنای کدهای Activiti 5.21 با عنوان Flowable Open Source project نمودند.اولین نسخه flowable نسخه 5.22 بود که پشتیبانی Transient Variables را اولین بار به دنیای bpms ها وارد کرد

اجزای نرم افزار flowable

پروژه flowable شامل مجموعه ای از ماژول ها است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم

  • BPMN Engine : موتور گردش کار مبتنی بر Business Process Model and Notation
  • CMMN Engine: موتور اجرا و تفسیر المان های مبتنی بر Case Management Model and Notation
  • DMN Engine :موتور اجرا و تفسیر المان های مبتنی بر DMN
  • Forms Engine:یک سرویس فرم که می تواند همراه با برنامه وب Tasks یا یک برنامه سفارشی استفاده شود
  • Modeler : رابط گرافیکی مبتنی بر وب برای ویرایش مدل های BPMN، DMN و فرم ها
  • Designer : یک پلاگین برای محیط توسعه Eclips جت طراحی مدل های مبتنی بر BPMN
  • IDM :برنامه ای جهت مدیریت کاربران و گروهها و اعمال سطوح دسترسی
  • Tasks:برنامه ای جهت اجرای فرآیندها و نمایش تسک ها و فرم ها(کارتابل کاربران)

لینک دانلود flowable

جهت دانلود نسخه منبع باز نرم افزار flowable میتوانید از لینک ذیل اقدام نمایید.